Meie väikese planeedi Maa ökoloogia. Essee-arutluskäik teemal "Meie planeet Maa." Koostöös teadmiste avastamine

Tund on üles ehitatud esitlust, video- ja helifaili sisaldavate multimeediumimaterjalide abil.

Vaadake dokumendi sisu
"minu muudetud kokkuvõte"

Avatud tund meid ümbritsevast maailmast, 2. klass

Siduganova Ksenia Vladimirovna

Tunni teema: "Meie väike planeet Maa."

Tunni eesmärgid:

    näidata, et inimese jõud on muutunud nii suureks, et Maa loodus on inimeste tegevuse tõttu ohus;

    õppida iseseisvalt, tuvastada probleemsituatsioon, tuvastada selle lahendamise viise, valida selle lahendamiseks vajalik teave.

    Kaitske looduse rikkusi igapäevaelus

    Hinda õiget käitumist looduses

Varustus: ümbritseva maailma õpik “Meie planeet Maa” 2. klass, 2. osa. A.A. Vakhrušev, esitlus, õpiku töövihik A.A. Vahrušev, video "Hoolitse planeedi eest".

Tundide ajal

Aja organiseerimine.

Tere poisid ja kallid külalised! Poisid, palun öelge külalistele tere! Naeratage üksteisele. Laske imelisel tujul püsida kogu tunni vältel. Nüüd istusime aeglaselt maha ja vaatasime silmadega, kas kõik on tunniks valmis.

Vaata nüüd, mu sõber,

Kas olete valmis õppetundi alustama?

Kas kõik on paigas?

Kas kõik on korras?

Pliiats, raamat ja märkmik?

Kas kõik istuvad õigesti?

Kas kõik vaatavad hoolikalt?

Kõik tahavad lihtsalt A-märki saada!

Tunni alustame Ljudmila Trifonova luuletusega “Meie maa on sinine planeet”. mille loeb meile ette _____________________________________________

Meie Maa on sinine planeet,
Riietatud värske õhu ja päikese käes.
Ei, usu mind
Tuvide maa
Jõgede, järvede ja merede sinisest.
Mäed, tasandikud, metsad ja põllud -
Kõik see on meie planeet Maa.
Tuuled laulavad, mängivad pilvedega,
Dušš on lärmakas...
Ja äärest servani
Te ei leia maailmast midagi imelisemat
Meie ilus ja lahke planeet!!!

Teadmiste täiendamine ja probleemipüstitus.

– Tunnis rääkisime meid ümbritsevast loodusest. Kas mäletate, mis on ökosüsteem?

(Ökosüsteem on elava ja eluta looduse kooslus Maal, milles kõik elanikud tunnevad end koduselt. Looduses on kõik omavahel seotud, midagi ei lähe kaduma, kõik kasutatakse ära, iga organism täidab oma rolli.)

- Mitu elukutset looduses eksisteerib – 3 (sööjad, leivateenijad, koristajad)

– Kes täidab ökosüsteemis toitja rolli? Miks?

(Taimed, sest nad teavad, kuidas luua orgaanilisi aineid, mis moodustavad kõik elusorganismid.)

– Milline on loomade roll ökosüsteemis?

(Ökosüsteemi loomad on sööjad.)

- Kes on koristajad?

(Püüdjad on seened, bakterid, mõned putukad)

– Ütle mulle, kas ökosüsteem vajab inimeste abi?

(Ökosüsteem võib eksisteerida nii kaua kui soovitakse ilma inimese abita)

- Poisid, nimetage planeet, millel te elate. (Maa)

Milline on siis meie planeet Maa? NIMI 1 ADJECT.

– Kas meie planeet on suur või väike? Me lahendame selle probleemi.

(Tahvlil Meie ___________ planeet Maa.) (leht sõnaga – suur ja väike)

Et teha kindlaks, kas meie planeet on väike või suur, pakun teile rida väiteid, mida kasutame kogu õppetunni jooksul. Kui usute sellesse väitesse, siis pange enne lugemist veergu +, kui te ei usu -

Tehnika "õiged ja valed väited"2. lisa .

– Täitke tabel “Kas usud, et...”.

– Tuletan meelde: kui usute, pange märk “+”, kui veerus “-” pole enne lugemist

, p/p

Kas sa usud?

Enne lugemist

Pärast lugemist

meie (väikesel)(sõna on peidetud, kuni õppetund on lõppenud) Planeedil on ruumi kõigile piisavalt, kui kõik õpivad selle eest hoolt kandma.

Loeme küsimusi. Õpilane loeb küsimused ette.

Poisid, täitke tabel. Teil on kogu töö tegemiseks aega 1 minut.

Poisid, aeg on möödas. Pange oma käed alla ja tõstke silmad üles. Kuidas vastasid 1 küsimusele? (küsi mitmelt õpilaselt – erinevad vastused). Lugege teist küsimust – vastused on erinevad.

– VAATA ÜHTE KÜSIMUST JA VASTUSED ON ERINEVAD. Miks? (peab välja selgitama ja otsustama)

– Üksi on vajalikku teavet raske otsida ja seetõttu püüame koos vastata tabelis esitatud küsimustele.

Koostöös teadmiste avastamine.

Poisid, pange märgid mõneks ajaks kõrvale. Selleks, et saaksime tabelis veeru „pärast lugemist” täita, peame tutvuma õpiku tekstiga.

Vaadake illustratsioone lk 88 ja öelge, kas inimene saab loodusest kõike, mida ta eluks vajab? Sellele küsimusele vastamiseks nimetage kõik objektid, mida näete vasakpoolsel pildil. Kõik need üksused võib jagada mitmeks rühmaks. Millistesse rühmadesse me nad jagame? (toit, riided, peavari, asjad) Vaata esimest objekti (kivimaja) Mis ainest see objekt koosneb? (kivist). Kust me kivi saame? (loodusest)

(rõngas - valmistatud kullast - haruldane metall, mida kaevandatakse vases ja polümetallimaakides - looduses Maa soolestikust (mineraalid); auto - valmistatud metallist, klaasist, kummist, plastist - kummist ja plastikust looduses naftast (mineraal) ressursid), raud - rauamaak looduses (Maa sügavustest), klaas - kvartsliiv, mis sulab temperatuuril 1700 kraadi ja kvarts - looduses levinuim mineraal - koosneb plastikust (naftast), metallist , väärismetallid – kõik looduses – kitsevill, küülikuvill, laamavill, akrüül (naftast valmistatud sünteetiline kiud), naturaalne bambuskiud, lina (looduslik kiud), puuvill (puuvillataimest valmistatud looduslik kiud); - siidiussi röövikute näärmete niidid - leib - nisu - looduses kasvatatud piim, munad, liha.)

Mida siis järeldada? (Vastamise käigus jõuavad lapsed järeldusele: kõik tooted, asjad, eluase - kõik on saadud loodusest. Ilma selleta ei saaks me elada. Inimesed ise teevad asju sellest, mida nad loodusest võtavad.)

Võrdleme teie väljundit ja väljundit õpiku lehel (alumine lõik). Võrrelge oma vastust enne lugemist tabelis ja täitke tabel pärast lugemist. Tõstke käsi, kelle vastus enne lugemist ja pärast lugemist langes kokku õpikulehel oleva järeldusega? Hästi tehtud! Kelle vastused ei ühti, lugege kindlasti õpiku teksti.

PHYSMINUTE

Poisid, mida te arvate, kas loodusele meeldib inimese käitumises kõik? Kas ta tunneb end sellest hästi? (Inimesed võtavad loodusest, mida nad vajavad, annavad sellele prügi. Loodusele see muidugi ei meeldi. Loodus tunneb end halvasti.) Selgitage, miks loodus tunneb end halvasti (laste vastused)

Õpetaja: Linnad kasvavad, inimesed arendavad uusi asustamata alasid, külvavad põldu, langetavad puid. Mis juhtub looduslike ökosüsteemidega? Vaatame illustratsioone lehekülje 91 allosas. Mida on kujutatud paremal? (mets, puud, loomad, taimed, koristajad)

Õpetaja: Kas sellel pildil olev ökosüsteem suudab eksisteerida nii kaua, kui soovitakse? (Ökosüsteemis on olemas kõik eluks vajalik ja ei midagi üleliigset). Nüüd vaadake parempoolset pilti. Miks lakkas mets olemast ökosüsteem, kui sinna asus elama liiga palju inimesi? (Ilmunud on palju kahjulikke aineid ja jäätmeid. Ökosüsteem ei tule nendega toime.)

Lugege väljundit õpikust.

Õpetaja: Lähme tagasi oma laua juurde. Nüüd saame vastata väidetele 2 ja 3 veerus "pärast lugemist". Kas inimesed saavad hakkama ilma looduslike ökosüsteemideta? (ei, nad ei saa) Kas inimene on õppinud elama ilma oma hävitavaid jälgi loodusesse jätmata (veel mitte) Tõstke käed need, kellel on samad vastused. Hästi tehtud! Need, kes tegid tabeli "enne lugemist" täitmisel vea, ärge unustage lõiku uuesti läbi lugeda ja oma teadmisi kinnistada.

Probleemne küsimus.

Õpetaja: Poisid, avalduses 3 märkisime, et inimene pole veel õppinud elama, jätmata loodusesse hävitavaid jälgi. Kas meie planeet tõesti sureb? Kuidas me saame teda aidata? ( Peame loodust kaitsma)

Õpetaja: Hästi tehtud, poisid!

Õpetaja: Poisid, töötame nüüd paaris. Enne kui hakkame tööle Meenutagem paaristöötamise reegleid:

Koos töötama

Kaitske oma seisukohta.

Soovitan lugeda katkendit artiklist, mis käsitleb inimese hävitavat mõju loodusele. Otsige üles artikkel oma laualt. Lugege seda ja mõelge, milline meie planeet see on – väike või suur? Vastuse leiate tekstist. Annan teile 2 minutit aega töötada.

probleeme

Õpetaja: Poisid, pärast artikli lugemist, mida te nüüd ütlete selle kohta, milline on meie planeet Maa? Tuleme tagasi oma tunni teema juurde, eks? Meie planeet Maa on väike või suur. Kuidas artikkel meid selles küsimuses aitas, mida saate öelda? (Meie planeet on endiselt “väike”, sest inimese negatiivne (halb) mõju loodusele avaldub kõikjal, isegi ookean ei varja inimtegevuse hävitavaid tagajärgi). (Vastus mitmelt paarilt)

Liigutage kaart - väike - tunni teema juurde, kinnitage see tahvlile.

Õpetaja: Poisid, lähme tagasi oma laua juurde. Meil on viimane väide tühjaks jäetud – Meie _____________ planeedil jätkub ruumi kõigile, kui kõik õpivad selle eest hoolt kandma. Mis sõna tuleks lausesse lisada? (Väike – loe väide ette) Täida pärast lugemist veerus olev tabel. Kas olete nüüd selle väitega nõus, millise märgi te paneksite + või -? (Leena, kuidas sa sellele väitele enne ja pärast lugemist vastasid) Tõstke käed üles, kelle vastused “pärast lugemist” ja “enne lugemist” kattusid? Hästi tehtud!

Teadmiste iseseisev rakendamine

Õpetaja: Kuidas saame oma väikest planeeti praegusel ajal aidata? Lugege ise õpikust lk 92, kuidas päästa kogu planeet – Looduse eest hoolitsemise reeglid.

Nüüd mängime mängu "Kes on kiirem!" Esimene laud (1,2,3 rida) peab kirjutama puuduvad sõnad ja kandma need teisele lauale. Teine laud kirjutab nõutud sõnad ja annab need edasi kolmandale lauale jne. Niipea kui rida oma töö lõpetab, kinnitatakse see tahvlile. Võidab meeskond, kes tegi töö kõige kiiremini ja õigesti.

    Tulede õigeaegne kustutamine säästab elektrijaama sütt ja puhast õhku.

    Keerake kraan kinni ja siis jääb värske vesi alles.

    Parandage asi ja säästate looduslikku materjali, millest see on valmistatud.

    Ära risusta – loodus ei suuda üksi paljusid tehismaterjale taaskasutada.

    Visake prügi välja, sorteerige, pange erinevad prügikastid - need muudavad selle taas kasulikeks asjadeks.

    Peame loodust kaitsma!

Ja nüüd soovitan teil vaadata videot selle kohta, kui oluline on loodust kaitsta (video)

Rakendus: (kui aega üle jääb)

Vaadake tahvlil olevaid jooniseid. Sisestage nende piltide põhjal teksti puuduvad sõnad.

Võite küsida: kas loodusel läheb halvemini, kui ma pähkleid korjates murdun mitu oksa või korjan ainult 3-4 õit või püüan kinni ühe liblika?
Jah, loodus läheb hullemaks! Iga raisatud _(oks)__________, iga kitkutud _(lill)_______________, iga püütud ___(liblikas)____________________ on loodusele tekitatud väike haav. Ja kui teete ühe sellise haava ja teise - oma seltsimehe, mis juhtub loodusega?

- Ava töövihikud alates 72 nr 1, 2.

Inimkonnal on aeg aru saada
Võttes looduselt rikkuse ära,
Et ka Maad tuleb kaitsta,
Ta on nagu meie – sama elus.

Millise järelduse teeme pärast uue teema uurimist?

(Meie planeedil jätkub ruumi kõigile, kui kõik õpivad selle eest hoolt kandma!) Inimesed peavad loodust kaitsma ja hoidma, sest looduses saame elada vaid selle rikkusi kasutades.

Kuulame E. Shkvalova imelist luuletust. Kutsun Aisla, Andrey, Danila, Sabina ja Sasha.

1. õpilane.

Ja äkki ohkas ta nagu elus,

Ja mandrid sosistavad mulle:

Hoolitse meie eest, hoolitse meie eest!

3. õpilane.

Sügav jõgi on kurb

Hoolitse meie eest, hoolitse meie eest!

2. õpilane

Hiied ja metsad on ärevil,

Kaste murul on nagu pisar!

Ja vedrud küsivad vaikselt:

Hoolitse meie eest, hoolitse meie eest!

4. õpilane

Hirv peatas jooksu:

Ole mees, mees!

Me usume sinusse - ära valeta,

Hoolitse meie eest, hoolitse meie eest!

5. õpilane

Ma vaatan maakera - maakera,

Nii ilus ja kallis!

Ja huuled sosistavad tuules:

Ma päästan su, ma päästan sind!

Kodutöö:

    Lugege lõiku 31 "Meie väike planeet Maa".

    Soovijad (lisaülesanne) Mõelge välja küsimused, mida võiksite järgmises tunnis tänast teemat korrates küsida. Pidage meeles, et saame küsida jah-ei küsimusi ja on küsimusi, mis nõuavad põhjendamist.

    Õppige looduse eest hoolitsemise reegleid.

Tunni kokkuvõte.

- Õpetaja: Teeme oma tunni kokkuvõtte.

Kuidas inimene loodust mõjutab?

Kuidas saab loodust aidata?

Mida uut sa tunnis õppisid?

Kus need teadmised kasuks tulevad?

Kas tunnis oli raske?

Mis sind üllatas?

Mis oli huvitav?

Mida ma teha saan?

Aitäh õppetunni eest! Poisid, kõik on suurepärased!

Vaadake esitluse sisu
"esitlus"


  • See on elava ja eluta looduse kogukond Maal, milles kõik elanikud tunnevad end koduselt. Looduses on kõik omavahel seotud, midagi ei lähe raisku, kõike kasutatakse; Iga organism täidab oma rolli.

Elusorganismide roll ökosüsteemis

  • Sööjad Leivavõitjad Koristajad

Tunni teema: Meie planeet Maa.


, p/p

Kas sa usud?

Kõik, mida inimene vajab, tuleb loodusest.

Enne lugemist

Inimesed saavad hakkama ilma looduslike ökosüsteemideta.

Pärast lugemist

Inimene on õppinud elama, jätmata loodusesse oma hävitavaid jälgi.



Koostöös teadmiste avastamine

Kõik, mida inimene vajab, saab ta loodusest.

Kas inimene kahjustab loodust?

Inimesed võtavad sageli loodusest seda, mida nad vajavad, ja annavad sellele prügi.


Koostöös teadmiste avastamine

Miks lakkas mets olemast ökosüsteem, kui sinna asus elama liiga palju inimesi?

Ökosüsteem ei tule toime inimeste jäätmetega.


  • Inimesed peavad loodust kaitsma ja hoidma, sest looduses saame elada vaid selle rikkusi kasutades.

  • Koos töötama
  • Olge üksteise suhtes tähelepanelikud, viisakad
  • Ärge katkestage, vaid kuulake vestluskaaslase arvamust.
  • Kaitske oma seisukohta.

  • 21. sajandi alguseks saabus maailm tohutu hulga prügiga, mis jõudis ookeanidesse. Võime juba öelda, et see on üks tõsisemaid probleeme kaasaegsus, sest kogu ökosüsteem on väljasuremisohus. Meie planeet on muutunud tõeliselt “väikeseks”, sest isegi kõige kaugematel asustamata saartel, kus inimesi ei ela, võib leida võrgujääke, plastpudeleid ja muid jäätmeid, mida ookean välja viskab.

, p/p

Kas sa usud?

Enne lugemist

Kõik, mida inimene vajab, tuleb loodusest.

Pärast lugemist

Inimesed saavad hakkama ilma looduslike ökosüsteemideta.

Inimene on õppinud elama, jätmata loodusesse oma hävitavaid jälgi.

Meie _______________ planeedil on ruumi kõigile piisavalt, kui kõik õpivad selle eest hoolt kandma.



Looduse eest hoolitsemise reeglid.

Pidage meeles:




Teadmiste rakendamine

Valige näpunäiteid, mis aitavad säilitada looduse rikkust.

Viige kõik jäätmed prügilasse

linnast välja.

Toast lahkudes lülitage tuled välja.

Te ei pea kraanist vett kinni keerama,

sest meil on seda palju.

Säilitada ja aretada looduskaitsealadel haruldasi looma- ja taimeliike.

Raiu vähem metsi ja istuta rohkem uusi puid.

Ždanova Natalja Vasilievna,

algkooli õpetaja

MAOU "Keskkool nr 1"

Naberežnõje Tšelnõi

Üksus: Maailm meie ümber (OS “School 2100”).

Klass: 2.

Tunni teema:"Meie väike planeet Maa."

Tunni tüüp:õppetund uute teadmiste avastamiseks

Sihtmärk: haridustulemuste saavutamine Melnikova E.L. probleemse dialoogi tehnoloogia abil, haridussaavutuste hindamise tehnoloogia

D.D. Danilova.

Ülesanded:

Täiendage aineoskusi: tooge näiteid ökosüsteemi asukatest, nimetage nende roll.

Arendage aineoskusi: nimetage looduse eest hoolitsemise reegleid.

Vorm UUD:

- viia läbi korrektsioon;hinnata tegevuste tulemusi;mõista teadmiste omandamise taset(Regulatiivne UUD);

Klassifitseerida etteantud alustel õpetaja abiga püstitada hüpoteese; sõnastada kognitiivne eesmärk õpetaja abiga ( Kognitiivne UUD);

- planeerida haridusalast koostööd kaaslastega (määrata osalejate funktsioonid); väljendada oma mõtteid piisava terviklikkuse ja täpsusega (Kommunikatiivne UUD).

- hinnata inimeste tegusid (Isiklik UUD).

Varustus:

Vahrušev A.A. Maailm. 2. klass. 2. osa. Lehekülg 88-93

Pildid, millel on kujutatud taimi, loomi, baktereid, seeni, inimesi (kottides igal laual)

Leht (vorming A 4) (1. liide)

Liim (1 tk laua kohta)

Enesehinnangu algoritm paberitükkidel

Tundide ajal.

Õppetunni sammud

Õpetaja tegevus

Õpilaste tegevused

Planeeritud tulemused (meta-teema)

I . Motivatsioon õppetegevuseks

(1 min)

On üks aiaplaneet

Selles külmas ruumis.

Ainult siin on metsad lärmakad,

Rändlindude kutsumine.

See on ainus, millel nad õitsevad

Maikellukesed rohelises rohus.

Ja kiilid on ainult siin

Nad vaatavad üllatunult jõkke...

Kas oskate arvata, millisest planeedist luuletus räägib?

Nii et täna räägime meie planeedist.

Planeet Maa kohta.

II . Teadmiste värskendamine

(9 min)

1.Slaid 1. (Õppetunni teema)

Meie tunni teema on "Meie väike planeet Maa".

- Rubriigis “Maa on meie ühine kodu” õppisime tundma ökosüsteemi.

Kes aitab meil meeles pidada, mis on "ökosüsteem"?

Märge:

Kui õpilastel on raske määratleda, soovitage see lugeda lk 126.

Võite paluda õpilastel definitsiooni leida

lk 5.

Slaid 2. (Ökosüsteemi definitsioon)

Mis on ökosüsteemi elanike nimed, mis varustavad kõiki ökosüsteemi elanikke orgaaniliste ainetega?

Milleks me neid liigitame?

Milliseid ökosüsteemi elanikke te veel teate?

Keda me liigitame "sööjateks"?

Miks neid nii kutsuti?

Mida me liigitame "prügimeesteks"?

Mis tööd nad teevad?

Märkus: raskuste korral võite paluda õpilastel vastuse leida õpiku lk 5-6, 9 olevast õpikust.

Ökosüsteem on koos elavate organismide rühm ja tükk maad, kus nad tunnevad end koduselt. Mets, heinamaa, järv – ökosüsteemid.

Koos elavad organismid ja maatükk, kus nad end koduselt tunnevad, moodustavad koos ökoloogilise süsteemi (ökosüsteemi).

- "Leivavõitjad".

Taimed.

- "Sööjad", "Korjustajad".

- Loomad.

- Nad söövad "leivalööjaid" (taimi).

Seened, bakterid.

Nad hävitavad prügi: eelmise aasta muru, langenud lehti, loomajäänuseid.

Väljendage oma mõtteid piisava terviklikkuse ja täpsusega (Kommunikatiivne UUD).

1 4 2 3 4 3

– Seega huvitab meid, millal inimene eraldus ökosüsteemist ja hakkas seda mõjutama.

– Vaata lk. 118–119 ja rääkige meile, millised inimkonna saavutused on meile kasulikud.

Lapsed sirvivad andmeid.

(Arvame, et punktid 1 kuni 13 on meile kasulikud. Siin on aga palju puudu.)

- Pidage meeles, millest te täpselt ilma jäite.

– Mida me peaksime kõigepealt tegema? (Peame lisama täiendavaid sündmusi.)

– Poisid, asetage need kaardid mänguväljale. D Lapsed saavad 3-4 kaarti võistkonna kohta ja jagavad need mänguväljale lauale.

Kaardid:

* Inimene on halvasti kohanenud liik. Ta võib elada kitsas kliimas: +15 kuni +350 C. Ta ei suuda olla ilma veeta üle viie päeva. Pole arenenud lihaseid. Sõidukiirus on 10–15 km/h. Puuduvad kaitse- ega rünnakuvahendid: kihvad, naelad, kaitsekesta. Meeleelundid pole eriti arenenud: nad näevad öösel halvasti, nende haistmis- ja kuulmismeel on palju nõrgemad kui teistel imetajatel. Aastas sünnib üks, harvemini kaks poega.

* Paljude aastatuhandete jooksul oma ajaloo jooksul koosnes inimeste esivanemate saak ainult haigetest, nõrgestatud loomadest. Ta ei suutnud metsloomakarjadele erilist kahju tekitada. Inimeste esivanemad olid kõigesööjad ja sõid suures osas taimset toitu.

* 15 tuhat aastat tagasi õppis inimene uue jahipidamise viisi. Ta valdas massilise jahipidamise tehnoloogiat. Suur hulk inimesi piiras koordineeritult tegutsedes ümber sõraliste või mammutikarja ning ajas neid kisa ja tulega hirmutades tohutu lõksu või kuristikku. Seal lõpetasid nad nõrgestatud loomad. Jahimehed hakkasid küttima suurimaid ja ilusamaid loomi, kellest enamikku ei kasutatud mitte ainult toiduna. Mammutite ja nende vasikate luudest tehti tohutud eluruumid.

* Põllumajandus ja karjakasvatus (põllumajandus) tekkis umbes 10 tuhat aastat tagasi. Selleks oli oluline, et inimene vabastaks metsast suured maa-alad. Steppide ja preeriate asemele oli kõige lihtsam luua karjamaa või põld.

* Umbes 5 tuhat aastat tagasi alustasid muistsed inimesed kaugete rännakute teed. Nende põhjuseks oli enamasti uute viljakate maade otsimine ja nende vallutamine või kaubavahetus kaugete maadega.

* 700 aastat tagasi tegi Marco Polo oma hämmastava reisi Hiinasse ja Indiasse ning naasis meritsi Itaaliasse.

* Juba 600 aastat tagasi kadusid Euroopas pöögimetsad. Selle asemel hakkasid inimesed istutama tammemetsi. Tammetõrud kasutati sigade toitmiseks.

* 500 aastat tagasi tegi ta oma matka maadesse.

* Umbes 500 aastat tagasi avastas Vasco da Gama meretee ümber Aafrika India kallastele.

* Rohkem kui 400 aastat tagasi rändas Magellan ümber maailma.

* Peaaegu 400 aastat tagasi hakkasid konkistadoorid Ameerika avarusteid uurima. Nad alistasid kohalikud elanikud. Nad puhastasid kohad karjamaadeks ja põldudeks ning tõid sisse neile tuttavaid loomi. Samal ajal toodi mustanahalisi Aafrikast Ameerikasse orjadeks ning Aafrikast ja Ameerikast jahtiti oma lõbuks loomi. Euroopasse toodi uusi taimi ja loomi, kellel sellel territooriumil polnud looduslikke vaenlasi.

* Vähem kui 400 aastat tagasi sattus Yangtsong esmakordselt Austraalia mandri põhjaranniku lähedale. Pärast teda jätkasid Tasman ja Cook lõunamaa uurimist. Nad hakkasid arendama Austraalia maid sama stsenaariumi järgi. Uued asukad tõid sellele maale palju loomi ja taimi.

* Vähem kui 400 aastat tagasi tegi Semjon Dežnev oma reisi üle Põhja-Jäämere ning sõitis Aasia ja Ameerika vahel. Algas Siberi aktiivsem areng.

* 300 aastat tagasi vallutas kartul Euroopa. See oli ka universaalne toit loomadele. Kodu kütmiseks sobivamaks osutus pöök. Samas nõuti ehituseks sobivamate materjalidena männi ja kuuske.

* Vähem kui 200 aastat tagasi seadsid Thaddeus Bellingshausen ja Mihhail Lazarev esimest korda sammud Antarktikasse.

* Vähem kui 100 aastat tagasi kihutasid Roald Amudsen ja Robert Scott lõunapoolusele. Amudsen saabus esimesena. Ja Scott ja ülejäänud tema ekspeditsioon surid tagasiteel.

- Vaatame, mis meil on. ( Lapsed kontrollivad ülesande täitmist.)

– Nüüd peame mõistma, kuidas see on ökosüsteemiga seotud. Oluline on otsustada, millal inimene lõpetas osalemise. (Usume, et enne kui inimene tuli välja uue jahipidamise viisiga, elas ta ökosüsteemi seaduste järgi.)

– Proovime uut jahipidamisviisi analüüsides välja tuua mõned üldised sammud inimkonna arengus.

Saate kutsuda lapsi valima mitme vastusevariandi hulgast need, mis vastavad nende rühma ülesannetele. Sel juhul saate klassi jagada rühmadesse:

1. rühm – mis juhtub inimestega;

2. rühm – mis juhtub loomadega;

3. rühm – mis juhtub taimedega;

4. rühm - mis juhtub mullaga.

1. olukord. Uus viis jahipidamiseks.

– Inimesed hakkasid organiseeritult küttima kabiloomi ja mammuteid. ( 1. rühm)

– Kadusid sõralised ja mammutid. Kiskjatel pole midagi süüa.

(2. rühm)

– Keegi ei söö taimi ega levita nende seemneid.

(3. grupp)

– Koristajad ei suuda surnud loomi ja taimi koristada. (4. rühm)

"Inimestel pole kedagi jahtida." Nad otsivad uut jahikohta. (1. rühm)

– Loodus ravib haavu. (Kõik rühmad)

2. olukord. Põllumajanduse tekkimine.

– Inimesed raiuvad metsi või põletavad neid. Loomad söövad rohtu ja tallavad seemikuid. (1. rühm)

– Metsloomadel pole kohta, kus elada. (2. rühm)

– Metsikud taimed surevad. (3. grupp)

– Koristajatel pole aega mullaviljakust taastada. Mullad on kurnatud. (4. rühm)

– Inimesed otsivad uusi maid. (1. rühm)

– Loodus ravib haavu. Kõrbed ilmuvad ja hakkavad kasvama. (Kõik rühmad)

3. olukord. Uute maade arendamine.

– Inimesed tõid uusi looma- ja taimeliike. (1. rühm)

– Põlisloomade ümberasustamine. (2. rühm)

– Põlistaimede ümberpaiknemine. (3. grupp)

– Ökosüsteemi häirimine. (Kõik rühmad)

– Inimesed hakkavad võitlema sissetoodud loomade ja taimede vastu, tutvustades oma looduslikke vaenlasi. Nad on teadlikud ökosüsteemiseaduste olemasolust ja nende rollist selles protsessis: ökoloogiateadus ilmus rohkem kui 100 aastat tagasi.

(1. rühm)

– Kas suudame vastata küsimustele, mis meile raskusi valmistasid?

1. Kas inimene on alati olnud ökosüsteemis mitteosaline?

2. Millal hakkas see ökosüsteemi elu häirima?

3. Kas inimene sai kohe aru, et ta mõjutab loodust ja sekkub ökosüsteemi ellu?

Lapsed arutavad ja teevad järeldusi.

1. 20 miljonit aastat tagasi kuni 15 tuhat aastat tagasi oli inimene ökosüsteemis osaleja. Ta pidas jahti nagu teisedki kiskjad ja kogunes nagu rohusööjad.

2. 15 tuhat aastat tagasi õppis inimene uue jahipidamise viisi ja lõpetas elamise ökosüsteemi seaduste järgi.

3. Rohkem kui 100 aastat tagasi ilmus ökoloogiateadus. Nüüd on inimene hakanud mõistma ökosüsteemide seaduspärasusi ja oma rolli koosmõjus loodusega.

– Kontrollige meie järeldusi õpiku materjalist. Mis probleemi seal veel arutatakse? (Linnade ja tööstuse tulekuga tekkis palju prügi. Inimene hakkas reostama ka elutut loodust.)

– Mida kavatsete olukorra parandamiseks ette võtta? (Inimesed peavad loodust kaitsma ja hoidma, sest looduses saame elada vaid selle rikkusi kasutades.

– Iga inimene saab õppida loodust aitama: kustutada tuled, keerata vannitoas kraan kinni, hoolitseda puude eest.

– Kui kõik inimesed järgiksid looduse eest hoolitsemise reegleid, säiliks loodus.)

– Testige end tekstiga lk. 92–93 õpikut.

Maksimaalne

– Nüüd peame lihtsalt mänguväljaku kujunduse lõpetama. Seda saab teha pärast õppetundi .

* Oluline osa tööst on mänguväljaku täitmine, sest lapsed peavad mõtlema noolte jaotusele mänguväljakul. Kuid võite jätta olemasolevad nooled.

- Mida me tegime?

- Milliseid oskusi arendasite?

Õppetund ümbritsevast maailmast, 2. klassis OS “Kool 2100” järgi »

Teema: Meie väike planeet Maa.

Tunni eesmärgid:

1. arenguliin – tervikliku maailmapildiga tutvumine.

    Näidake lastele, et inimese jõud on muutunud nii suureks, et Maa loodus on inimeste tegevuse tõttu ohus.

2. arenguliin on suuta määrata oma suhtumist maailma.

2) Kaitske looduse rikkusi igapäevaelus.

3) Hinda käitumise õigsust looduses.

Varustus: ümbritseva maailma õpik “Meie planeet Maa” 2. klass, 2. osa. A.A. Vakhrušev, õpiku töövihik, joonised, mis illustreerivad inimese positiivset ja negatiivset suhtumist loodusesse, keskkonnaplakatid, joonised punase raamatu taimedest ja loomadest.

Aja organiseerimine

Täna tunnis lahendame pärismaailma probleeme. Õppisite palju, tegite suurepärast tööd ja hakkasite loodusseadusi paremini mõistma. Täna teeme oma töö kokkuvõtte.

Seisake üksteisele lähemal, hoidke kätest kinni, korrake sõnu kooris

"Loodus on aed ja inimesed selles on lilled,

Kui te seda ei salvesta, ei jää te ka elama."

Teadmiste täiendamine ja probleemipüstitus.

Terve õppeaasta oleme rääkinud meid ümbritsevast loodusest. Kas mäletate, mis on ökosüsteem?

(Ökosüsteem on elava ja eluta looduse kooslus Maal, milles kõik elanikud tunnevad end koduselt. Looduses on kõik omavahel seotud, midagi ei lähe kaduma, kõik kasutatakse ära, iga organism täidab oma rolli.)

Kes mängib ökosüsteemis toitjate rolli? Miks?

(Taimed, sest nad teavad, kuidas luua orgaanilisi aineid, mis moodustavad kõik elusorganismid.)

Milline on loomade roll ökosüsteemis?

(Ökosüsteemi loomad on sööjad.)

Kes on koristajad?

(Püüdjad on seened, bakterid, mõned putukad)

Ütle mulle, kas ökosüsteem vajab inimeste abi?

(Ökosüsteem võib eksisteerida nii kaua kui soovitakse ilma inimese abita)

Kas inimene saab ilma looduseta hakkama?

(lapsed avaldavad oma oletusi)

Kas inimene oli varem ökosüsteemi liige? Oleme sellel teemal juba rääkinud.

(Jah, alguses elas ta samade seaduste järgi nagu kõik elusolendid planeedil)

Millal see ökosüsteemi elu häirima hakkas?

(Sellele küsimusele on raske vastata, me peame selle välja mõtlema.)

Millest meie õppetund räägib?

(Kuidas oli inimene minevikus loodusega seotud ja kuidas ta seda praegu mõjutab.

Ja miks on planeet Maa väike)

Mis on tunni teema nimi?

Koostöös teadmiste avastamine (töö rühmades)

Selle keerulise probleemi mõistmiseks peame jagunema 4 rühma ja vastama küsimusele:

Kuidas oli inimene minevikus loodusega seotud?

Kaart nr 1, joonised ja õpiku lk 89. (1 grupp)

Pikkade aastatuhandete jooksul, 20 miljonit aastat kuni 15 tuhat aastat tagasi, koosnes inimeste esivanemate saak ainult haigetest ja nõrgestatud loomadest. Erilist kahju ta metsloomakarjadele teha ei saanud. Inimeste esivanemad olid kõigesööjad ja sõid peamiselt taimset toitu, kogudes maitsetaimi, marju ja seeni.

Kaart nr 2 ja joonised: “Mammutite jaht”, “Muistne inimasus” jne (rühm 2)

15 tuhat aastat tagasi õppis inimene uue jahipidamise viisi. Suur hulk inimesi piiras üksmeeles tegutsedes ümber sõraliste või mammutite karja ning ajas neid kisa ja tulega hirmutades lohu või kuristike poole. Seal lõpetasid nad nõrgenenud ja haavatud loomad. Jahimehed hakkasid küttima suurimaid ja ilusamaid loomi. Söödi liha, tehti nahast riideid ning mammutite ja nende poegade luudest ehitati eluasemeid.

Kaart nr 3 ja joonised, õpiku lk 89 (rühm 3)

Põllumajandus ja karjakasvatus (põllumajandus) tekkisid umbes 10 tuhat aastat tagasi. Selleks oli oluline, et inimesed vabastaksid suuri maa-alasid, mistõttu mets raiuti halastamatult maha. Metsloomadel pole kusagil elada. Suured koduloomade karjad tallasid ja sõid steppides rohtu. Metsikud taimed surid. Rikkaliku saagi saamiseks pidid põllumehed kurnatud maad maha jätma ja uusi välja arendama. Veisekasvatajad viisid oma karjad uutele karjamaadele, hävitades stepid ja preeriad.

Kaart nr 4 ja lk. 90 õpikut (4. rühm)

Kuidas see ökosüsteemi elu häirima hakkas?

Umbes 5 tuhat aastat tagasi hakkasid iidsed inimesed reisima. Kõige sagedamini oli põhjuseks uute viljakate maade otsimine. 7oo aastat tagasi tegi Marco Polo oma imelise reisi Hiinasse ja Indiasse. 500 aastat tagasi tegi Afanasy Nikitin oma esimese matka idamaades. Rohkem kui 400 aastat tagasi rändas Magellan ümber maailma. Peaaegu 400 aastat tagasi hakkasid eurooplased uurima Ameerika tohutuid avarusteid. Nad puhastasid kohad karjamaadeks ja põldudeks ning tõid sisse neile tuttavaid loomi. Lõbu pärast jahtisid nad Aafrikast ja Ameerikast pärit loomi. Nad tõid Euroopasse uusi taimi ja loomi, kellel sellel territooriumil polnud looduslikke vaenlasi. Ja siis hakkasid nad imporditud loomade vastu võitlema, importides oma vaenlasi, tõrjuma kohalikke loomi)

Proovime nüüd vastata keerulistele küsimustele, mis meil on.

Millal oli inimene ökosüsteemi liige?

(1. rühm. 20 miljonit aastat kuni 15 tuhat aastat tagasi oli inimene ökosüsteemis osaleja. Ta pidas jahti nagu teisedki kiskjad ja kogunes nagu taimtoidulised.)

Millal see ökosüsteemi elu häirima hakkas?

(2. rühm. 15 tuhat aastat tagasi õppis inimene uue jahipidamise viisi ja lõpetas elamise ökosüsteemi seaduste järgi. Kabiloomad ja mammutid kadusid. Keegi ei söönud looduslikke taimi ega levitanud nende seemneid. Inimestel pole kedagi jahtida. Nad otsivad uusi kohti jahipidamiseks.)

Kuidas see ökosüsteemi elu häirima hakkas?

(3. rühm. Muistsed inimesed vajasid palju toitu ja seetõttu hakkasid nad tegelema põllumajanduse ja karjakasvatusega. Inimesed raiuvad metsi. Metsloomadel pole kohta elada, metsikud taimed surevad.

Koristajatel pole aega mullaviljakust taastada. Mullad on kurnatud. Inimesed otsivad uusi maid.)

(4. rühm . Inimesed tõid kaugetest riikidest uusi looma- ja taimeliike, millel polnud looduslikke vaenlasi. Seejärel hakati nende loomade jaoks looduslikke vaenlasi importima, tõrjudes välja kohalikud loomad. Ühendus ökosüsteemis on katkenud)

Niisiis, inimene mõistab ökosüsteemi seaduste olemasolu ja hakkab mõistma, et nende seaduste rikkumine toob kaasa korvamatuid tagajärgi. Ja 100 aastat tagasi ilmus ökoloogiateadus. Mida ta õpib?

- Teine küsimus. Miks on planeet Maa väike?

Vaadake illustratsioone lk. 88. õpik. Kas inimene saab loodusest kõike, mida ta vajab?

(laste vastused)

Kas inimene kahjustab sellega loodust?

(Jah, inimesed võtavad sageli loodusest seda, mida nad vajavad, ja annavad sellele prügi.)

Linnad kasvavad, inimesed arendavad uusi asustamata territooriume, sest... Rahvaarv kasvab. Inimesed raiuvad metsi ja külvavad põldu. Mis toimub looduslike ökosüsteemidega?

(Kui inimesi oli vähe, koliti lihtsalt uude kohta. Aga kui neid oli rohkem, osutus planeet inimese ja looduse kooseksisteerimiseks väikeseks. Inimene hakkas sekkuma ökosüsteemide ellu. Sealt meie teema nimi pärineb looduslikud ökosüsteemid, mis ei tule toime inimeste jäätmetega.)

Inimkonnal on aeg aru saada

Võttes looduselt rikkuse ära,

Et ka Maad tuleb kaitsta,

Ta on nagu meie – sama elus.

Kas loodust on võimalik aidata?

(Inimesed peaksid loodust kaitsma ja hoidma, sest looduses saame elada vaid selle rikkusi kasutades.)

Loe lk. 92-93 õpikut ja täida ülesanded 5 ja 6 73 vihikust. (Tahvlil on punase raamatu, ohustatud loomade ja taimede illustratsioonid.)

Mäng "Haruldased ja ohustatud loomad"

Selleks kriipsutage maha samad tähed igas horisontaalses reas.

Vastused: kulaan, struuma gasell, ondatra, gepard, meemäger, kobra, morss, sutora.

Teadmiste iseseisev rakendamine.

Mida pakute välja loodusvarade säilitamiseks ja keskkonnaseisundi parandamiseks? Lõpeta laused õpiku lk 93

(1) Tulede õigeaegne kustutamine tähendab elektrijaamades söe säästmist, mis tähendab puhast õhku.

2) Suletud kraan aitab säästa vett.

3) Sorteeritud jäätmeid on lihtsam taaskasutada. Taaskasutatud prügist saab teha kasulikke asju.

4) Istutatud puu tähendab rohkem puhtamat õhku.

Millise järelduse saab teha pärast uue teema uurimist, lugege seda õpiku lk 93.

(Meie väikesel planeedil on ruumi kõigile, kui kõik õpivad selle eest hoolt kandma.)

1. õpilane.

Ja äkki ohkas ta nagu elus,

Ja mandrid sosistavad mulle:

Hoolitse meie eest, hoolitse meie eest!

3. õpilane.

Sügav jõgi on kurb

Hoolitse meie eest, hoolitse meie eest!

2. õpilane

Hiied ja metsad on ärevil,

Kaste murul on nagu pisar!

Ja vedrud küsivad vaikselt:

Hoolitse meie eest, hoolitse meie eest!

4. õpilane

Hirv peatas jooksu:

Ole mees, mees!

Me usume sinusse - ära valeta,

Hoolitse meie eest, hoolitse meie eest!

5. õpilane

Ma vaatan maakera - maakera,

Nii ilus ja kallis!

Ja huuled sosistavad tuules:

Ma päästan su, ma päästan sind!

Tunni kokkuvõte.

Mida uut sa õppisid?

Kasutatud raamatud:

1. Saade ümbritsevast maailmast A.A. Vakhrushev, D.D. Danilov ja teised Moskva, Balass LLC, 2010

2. Lasteentsüklopeedia “Mis see on? Kes see?" Moskva, kirjastus "Modern Pedagogy",

3. Õpik “Meie planeet Maa”, 2. klass, A.A. Vakhrushev, 2010

4. Ajakiri “Algkool: pluss enne ja pärast” nr 7, 2010

5. A.A Vahruševi töövihik, 2010

Vaadake esitluse sisu
"esitlus"


Ökosüsteem

  • See on elava ja eluta looduse kogukond Maal, milles kõik elanikud tunnevad end koduselt. Looduses on kõik omavahel seotud, midagi ei lähe raisku, kõike kasutatakse; Iga organism täidab oma rolli.

Elusorganismide roll ökosüsteemis

  • Sööjad Leivavõitjad Koristajad

Rühmatöö

1 rühm

Millal oli inimene ökosüsteemi liige?

2. rühm

Millal see ökosüsteemi elu häirima hakkas?

3 grupp

4 rühma

(10 tuhat aastat tagasi)

Kuidas see ökosüsteemi elu häirima hakkas?

(5 tuhat aastat tagasi)


  • 20 miljonit aastat kuni 15 tuhat aastat tagasi oli inimene ökosüsteemis osaleja. Ta pidas jahti nagu teisedki kiskjad ja kogunes nagu rohusööjad.

  • 15 tuhat aastat tagasi õppis inimene uue jahipidamise viisi ja lõpetas elamise ökosüsteemi seaduste järgi. Kadusid sõralised ja mammutid. Keegi ei söönud looduslikke taimi ega levitanud nende seemneid. Inimestel pole kedagi jahtida. Nad otsivad uusi jahikohti.

  • Muistsed inimesed vajasid palju toitu ja seetõttu hakkasid nad tegelema põllumajanduse ja karjakasvatusega. Inimesed raiuvad metsi. Metsloomadel pole kohta elada, metsikud taimed surevad.
  • Koristajatel pole aega mullaviljakust taastada. Mullad on kurnatud. Inimesed otsivad uusi maid.

  • Inimesed tõid kaugetest riikidest uusi looma- ja taimeliike, millel polnud looduslikke vaenlasi. Seejärel hakati nende loomade jaoks looduslikke vaenlasi importima, tõrjudes välja kohalikud loomad. Ühendus ökosüsteemis on katkenud.

  • teadus elusorganismide ja nende koosluste suhetest üksteise ja keskkonnaga.


  • Inimesed peavad loodust kaitsma ja hoidma, sest looduses saame elada vaid selle rikkusi kasutades.

mob_info